Aynı Veritabanına İki WordPress Kurmak [Mobil Versiyon]

Aralık 1, 2013

profesyonel wordpress tema

Profesyonel Wordpress Temalar

%100 Türkçe, Responsive, Kaliteli Wordpress Temalar
-
Woocommerce Eklentileri

Günümüzde kullanıcıların çoğu artık araştırmalarını mobil cihazlar ile yapmakta. Sizde eski web sitenizi baştan Responsive yapacak enerjiniz ve vaktiniz yoksa bu pratik çözüm tam size göre. Bu yazıda size iki ayrı wordpress kurup birisini mobil yapacağız ve içerikleri de tek bir veri tabanından çekeceğiz. Bu sayede içerik girerken size iki ayrı iş çıkmayacak. Öncelikle host panelinize girip bir sub domain oluşturuyoruz.

subdomain

Daha sonra oluşturduğunuz subdomaine ftp üzerinden ulaşıp içerisine yeni bir wordpress kuruyoruz. Bu wordpress dosyasının wp-config.php dosyasınındaki veritabanı bilgileri ana sitenizdeki ile aynı olacak sadece $table_prefix  = ‘wp_’; olan kısmı $table_prefix  = ‘wpmobil_’; olarak değiştirebilirsiniz.

Daha sonra m.domain.com olarak giriş yapıyoruz ve mevcut veritabanı tablolarınız içine wpmobil isimli tablolar geliyor. Daha sonra mobil klasörünün içindeki wp-İncludes klasörüne giriyoruz ve buradaki wp-db.php dosyasını açıyoruz. 805 ve 817 satırları arasındaki kodlarda düzenleme yapıyoruz

if ( isset( $tables['users'] ) && defined( 'CUSTOM_USER_TABLE' ) )

$tables['users'] = CUSTOM_USER_TABLE;

if ( isset( $tables['usermeta'] ) && defined( 'CUSTOM_USER_META_TABLE' ) )

$tables['usermeta'] = CUSTOM_USER_META_TABLE;

}

return $tables;

}

Bu kodu aşağıdaki kod ile değiştiriniz

$ctables= array( 'posts', 'comments', 'postmeta', 'terms', 'term_taxonomy', 'term_relationships', 'commentmeta');

foreach($ctables as $n){

$tables[$n] = 'wp_'.$n;

}

}

return$tables;

}

Buraya kadar tek bir veri tabanından iki site yarattık bundan sonrası size kalmış mobil temayı ister kendiniz kodlar isterseniz bir tema sitesinde satın alırsınız. Aldığınız temayı da wordpress ve temanıza uygun bir şekilde kodlayıp mobil klasöründeki wordpress’in tema dizinine atınız ayrıca web sitenizi mobil versiyona yönlendirmek içinde aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.