Dijital Ürünlerimizi Basitleştirmek

Mart 12, 2016

profesyonel wordpress tema

Profesyonel Wordpress Temalar

%100 Türkçe, Responsive, Kaliteli Wordpress Temalar
-
Woocommerce Eklentileri

Buna temalarımızı basitleştirmek de diyebiliriz

dijital urunleri basitlestirmek

Wpmod olarak ilk 2012 yılında başlayan premium wordpress tema tasarım maceramız da bugüne kadar dijital ürün satışında bir çok şey tecrübe ettik.

Otomasyon, kullanılabilirlik, dinamik, sadelik, ihtiyaca karşılık verebilme, güvenlik, esneklik, güncelleme, lisans, kullanım alışkanlıkları gibi, ilk bakışta birbiri ile alakalı görünmeyen bu terimlerin aslında birbirine ne kadar bağlı olduğunu fark ettik.

Ve tüm bunları bir araya getirmenin zorluklarını…

Bir tema tasarlarken sadece tasarımı değil farklı müşteri varyasyonları için tüm yukarıda belirtilen terimleri kullanmaya çalışsak da bu o kadar kolay olmuyor.

Örnek vermek gerekirse; her müşteri portföyünün ihtiyaçlarını karşılayabileceği oldukça fonksiyonel bir tema tasarlamaya karar verdik, bu bizim için zor bir şey değil, yapılır, ancak fonksiyonel bir tema ortaya çıkardığın da  bir o kadar ağır çalışan kod ve eklenti yığını bir tema çıkarmış oluyorsunuz. Fazla eklenti mi? Bir okadar virus bulaşma tehlikesi. Üstelik herkes bu temanın tüm özelliklerini kullanmayacaktır bile. Bazen müşterilerimiz yabancı tema satın aldıklarında bunu demo da ki gibi çalışır hale getiremiyorlar ve bizden destek isteyebiliyorlar, ücreti dahilinde bu wordpress temaların kurulumu yapıyoruz. Bu kurulumlar sırasında bazen bir temanın kurulması gereken çekirdek eklenti sayısının 12 – 15 lere kadar çıktığını görüyoruz. Bir tema için 15 eklenti nedir? Tabi tasarlanan temanın özelliklerine baktığınızda bu sayıyı normal karsilayabiliyorsunuz ancak gerçekten gerekli mi bir temada bu kadar özellik yorumu size bırakıyoruz.

Zaten wordpress i az çok bilen ortalama bir türk kullanıcının bu temaları kullanması imkânsız hale gelmekte. Wpmod u kurma amacımız da bu noktada ortaya çıkmıştı. İnsanlara sadece ihtiyacı olanı ver.

Tüm bu düşünceler birikip bir noktaya geldiğinde kendimize bir tasarım prensipleri oluşturmaya karar verdik. Tabi bunu Wouter de Bres in Simplifying Digital Products adlı medium yazısından ilham alarak ve üzerine kendimizden bir takım düşünceler ekleyerek olusturduk. Ve bunları yeni tema tasarım süreçlerimiz de kullanmaya karar verdik.

Ana düşünce; Daha basit ancak daha değerli.

İşte dijital ürünlerimizi basitleştirmeye yarayacak ipuçları..

 1. Daha az özellik
 2. Kullanıcılara daha az seçenek sun
 3. Daha az element kullan
 4. Daha az stil kullan
 5. Daha az font tipi ve font ölçüsü
 6. Hafif ve parlak renkler seç
 7. Bootstrap kullanarak daha hafif kod yapısı
 8. Net bir görsel hiyerarşi yakala
 9. Tutarlılık anahtardır
 10. Boşluklar  her zaman daha iyidir
 11. Müşterinin dilini kullan
 12. Animasyonları sadece bir şeye hizmet edeceği zaman kullan
 13. Karmaşık ve dijital ürününüzü ağırlaştıracak modüllerden mümkün olduğunca kaçın
 14. Dışa bağımlı olmamaya çalış
 15. Detaylı bir kullanım klavuzun olsun

Evet, bu listeyi önümüzde ki günlerde hayata geçireceğiz ve sonuçlarını merak ediyoruz. Belki bu listeyi zamanla daha da uzatabiliriz ancak tek amacımız tamamen kurulumdan kullanıma herşeyi ile müşterilerin sorun yaşamadan kolayca satın aldıkları temaları projelerinde kullanmalarıdır. Bunu başardığımız da çok şey değişecektir.

 

Sizlerin fikirlerini gerçekten merak ediyoruz. Bu listeye eklenmesi gereken bir maddeniz varsa lütfen yorum kısmından bizlerle paylaşınız.