Rich Snippets Nedir? Nasıl Uygulanır?

Haziran 4, 2014

profesyonel wordpress tema

Profesyonel Wordpress Temalar

%100 Türkçe, Responsive, Kaliteli Wordpress Temalar
-
Woocommerce Eklentileri

Son zamanlar da sıkça duyduğumuz Google Rich Snippets nedir, ne işe yarar, sitemize nasıl uygularız ve bizim için en önemlisi woocommerce’ a uygulanabilirmi?

Evet, tüm bunları kısa ve öz şekilde siz değerli ziyaretçilerimize anlatmaya çalışacağız. Hadi başlayalım;

Google Rich Snippets Nedir?

Google Rich Snippets, arama alaka düzeyini arttırmak ve arama sonuçlarında sayfa hakkında daha detaylı bilgi vermeyi amaçlayan bir yeniliktir.

Örnek vermek gerekirse, Bir ürün inceleme siteniz var yada ürün tanıtımı yaptığınız siteniz ve bu ürünlere oy verme özelliğide mevcut, işte burada google arama sonuçlarında bu ürünlere verilen oyları gösterebilirsiniz

google-rich-snippets

Aynı şekilde Rich Snippets birçok farklı sitede kullanınabilir. Etkinlik, yemek tarifi, e-ticaret, video, blog vs.

Google Rich Snippets WordPress’e Nasıl Uygulanır?

WordPress in engin eklentiler denizinde yine sizin için bir eklenti mevcut tabiki.  “All In One Schema.org Rich Snippets

Eklentiyi kurup  bir yazı yada ürün sayfasına girdiğiniz de alt kısımda Configure Rich Snippet“ başlığını göreceksiniz.

Şimdi bu yazı yada ürün için istediğiniz snippets ı seçin, örneğin item review seçeneğini seçtiğimizde altta doldurmamız gereken bir kaç alan çıkacaktır.

rich-snippets-ayarlar

Gerekli alanları girip post’u yayınladığımız da yaptığımız düzenlemeri kontrol etmek için Rich Snippets Araçlarını açıyor ve linkimizi girip önizleme yapıyoruz. 

rich-snippets-ön-izleme

 

Gördüğünüz gibi rich snippets ayarları sorunsuz çalışıyor. Tabi bu google arama sonuçlarında çıkacağı anlamına gelmez. Google bu konfigürasyonu onaylarsa bir kaç hafta içinde yayınladığınız post arama sonuçlarında bu şekilde gözükecektir.

Farklı bir Rich Snippets eklentisi: http://wordpress.org/plugins/microdata-for-seo-by-optimum7com/

Ayrıca Yoast Seo eklentisi de bu konuda destek veriyor ancak bildiğim kadarıyla pro versiyonda kullanılabilen bir özellik. https://yoast.com/schema-org-genesis-2-0/

Woocommerce ‘ a Rich Snippets Uygulama

Bizim wpmod olarak asıl ilgilendiğimiz konu yapacağımız temaların google’a uyumluluğu ve google arama sonuçlarında ki başarısıdır. Bunun için sürekli seo dünyasında ki gelişmeleri takip ediyor ve yapacağımız temalara uygulamaya çalışıyoruz. Bunların ilki HTML5 ve Responsive temalar çıkarmaktı. İlk responsive ve HTML5 temalarımız arka arkaya çıkardığımız Xjango Blog Teması ve Smart Kurumsal Temalarımızdır.

Şuan da bu iki temada kazandığımız tecrübeleri yakında çıkaracağımız E-ticaret temamız da uygulamakla beraber bu makalede sizlere anlattığımız E-ticaret sitelerini arama sonuçlarında son derece görünür kılacak Rich Snippets özelliği gibi yeni semantic web standartlarını temalarımız da uygulayacağız.

Peki, Woocommerce ‘ da Rich snippets nasıl uygulanır?

Yukarıda bahsettiğimiz eklentileri kullanabilirsiniz yada eklentisiz bir kaç işlemle de uygulayabilirsiniz. Yalnız, öncelikle woocommerce da ürüne oy verme tab’ı bildiğiniz gibi gizli. Açıklama tabını kullanmıyorsanız iptal edebilir onun yerine Review tabını kullanabilirsiniz yada Review tabını tab menüden çıkararak ürün sayfasında görünür bir yere entegre edebilirsiniz.

Eklentisiz Woocommerce ‘ a Rich Sbipets uygulamak için http://schema-creator.org/ adrsinden sitenin sidebarında kategorilerden ne tür snippets kullanacaksanız bunu seçip karşınıza çıkan alanları dolduruyorsunuz, girdiğiniz bilgilere göre otomatik bir rich snippets oluşturuluyor ve sizin bu kodları ürün sayfalarına entegre etmeniz gerekiyor. Biraz kod bilgisi gerektiren bir işlem ancak karmaşık değil.

Örnek olması amacıyla aşağıda paylaştığım bir woocommerce single product sayfası ve rich snippets kullanımı;

[code]


<?php

 

/**

 

* Single Product Price, including microdata for SEO

 

*

 

* @author WooThemes

 

* @package WooCommerce/Templates

 

* @version 1.6.4

 

*/

 

 

 

if ( ! defined( ‘ABSPATH’ ) ) exit; // Exit if accessed directly

 

 

 

global $post, $product;

 

?>

 

<div itemprop=”offers” itemscope itemtype=”http://schema.org/Offer”>

 

 

 

<p><?php echo $product->get_price_html(); ?></p>

 

 

 

<meta itemprop=”price” content=”<?php echo $product->get_price(); ?>” />

 

<meta itemprop=”priceCurrency” content=”<?php echo get_woocommerce_currency(); ?>” />

 

<link itemprop=”availability” href=”http://schema.org/<?php echo $product->is_in_stock() ? ‘InStock’ : ‘OutOfStock’; ?>” />

 

 

 

</div>

[/code]