Woocommerce & Magento : Senin İçin Hangisi Mantıklı?

Aralık 19, 2015

profesyonel wordpress tema

Profesyonel Wordpress Temalar

%100 Türkçe, Responsive, Kaliteli Wordpress Temalar
-
Woocommerce Eklentileri

Woocommerce & Magento

woocommerce vs magento

Woocommerce ve Magento, son zamanların en popüler iki e-ticaret platformu. Piyasa da yüzlerce, online mağazanızı oluşturabileceğiniz e-ticaret çözümleri olsa da, bu 2 açık kaynak kodlu e-ticaret platformu en çok kullanılanları. Woocommerce şuan ki yayında olan tüm e-ticaret sitelerinin %30 nda kendi e-ticaret sistemlerinin kullanıldığını iddia ediyor.

Global e-ticaret piyasasının 2015 yılın da 1.5 trilyon dolar değerin de olacağı tahmin ediliyordu.

Bir online mağaza açmaya karar verdiğiniz de kendinize 2 soru sorarsınız. Ne satmalıyım? Hangi e-ticaret yazılımını kullanmalıyım. Projeniz için hayati öneme sahip bu iki cevap dan birini sizler için detaylı bir şekilde açıkladık.

Öncelikle kusursuz bir e-ticaret platformu yok, her platformun kendine özgü artıları ve eksileri mevcut. Sizler kendiniz için hangisi daha mantıklı bu yazımızı inceleyerek karar verebilirsiniz.

Hadi başlayalım;

Magento

magento kullanım oranı

2008 yılında kurulan Magento bugüne kadar 240.000 site tarafından kullanıldı. Magento kullanıcılarına sınırsız esneklik ve kişiselleştirilebilirlik sunuyor. WordPress de olduğu gibi magento da açık kaynak kodlu yazılımdır. Ancak Magento, Woocommerce ‘a göre daha profesyonel bir yapı da ve bu özelliği teknik yazılım bilgisi olmayanları oldukça zorluyor. Açıkçası profesyonel bir yazılımcı değilseniz yada elinizin altında özellikle belirtiyorum, elinizin altında bir yazılımcı bulunmuyorsa maalesef Magento nun pek size göre bir platform olmadığını belirmek isterim. Çünkü çoğu yazılımcının bile altından kalkamayacağı özellikler ve modüller istediğiniz de başınız fena ağrıyacaktır.

Size magento ile bir süre yaşadığımız sorunları kısaca anlatmak istiyorum.

Yeni kurulan bir niş e-ticaret  sitesi için işin başların da pahalı e-ticaret paketlerine para vermek istemeyen site sahiplerine Magentoyu önerdim doğal olarak, o zaman woocommerce yoktu ve profesyonel bir açık kaynak kodlu platform magento vardı. Yönetim panelini kullandıkça bazı sorunlar yaşadık ve bunları çözemedik, profesyonel bir yazılım ajansın dan yardım aldık ancak onlar dahi magento konusun da yetersizdi, zor da olsa özgün bir anasayfa tasarımı kendi başıma yaptım ve entegre ettim ancak siteyi geliştirmek için istediğimiz modüller ve eklentiler için başka bir magento konusunda yetkin olduklarını söyleyen ajansla çalışmaya başladık ancak basit bir modülü bile aylarca yapamadılar ve nihayet onlarla da iletişimi kopardık, kimsenden yardım alamayınca da mecburen hazır e-ticaret paketleri satan bir firmayla anlaşmak zorunda kaldık. Onlarla yaşadıklamız da ayrı bir hikaye, daha sonra anlatırım.

Kısaca Magento profesyonellerin kullanabileceği profesyonel bir e-ticaret yazılımı, yoksa oldukça yüksek ücretlere basit modüller yazdırmak yada satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Magento temaları ve eklentileri wordpress kadar geniş yelpazede olmasa da çok sayıda mevcut ve isteklerinizi karşılayabilir ancak bu tema ve eklentilerin fiyatlarının wordpress e göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Magento ile WordPress arasında ki en büyük fark nedir diye soracak olursanız, magento sadece bir e-ticaret platformudur, daha profesyoneldir,  nispeten karmaşıktır önceden belirttiğim gibi php de teknik bilginiz yoksa bir php developer ile çalışmanız  gerekecektir.

Magento ve Woocommerce arasında ki diğer bir fark ise Magentonun Enterprise Edition adında bir Premium versiyon sunmasıdır, fiyatı da ortalama bir e-ticaret  bütçesi için oldukça yüksektir. Bu versiyonun da birkaç farklı pakette satıldığını ve fiyatlarının da  5.000 dolar dan 18.000 dolara kadar farklılıklar gösterdiğini belirtmek isterim.

Peki bu Premium versiyon da nelere sahip olabilirsniz?

Özet olarak Magento;

Şüphesiz, Magento açık kaynak kodlu e-ticaret platformları içerisinde en başarılı ve profesyonel olanıdır.

Ücretsiz olmasına rağmen, yazılım bilgisi olmayanların magentonun kurulumundan kullanımına  ve eklenti kurulumlarına kadar bir desteğe ihtiyaç duyacağı açık. Ayrıca sitenizi geliştirmek istediğiniz de satın almak zorunda kalacağınız eklentiler ve bunların kkurumları için maliyetiniz fazla olacaktır. Düşük bütçeli e-ticaret projeleri için pek ideal bir seçenek değil malesef. Ancak param var derseniz ve hazır eticaret paketleri kullanmak istemiyorsanız magento tüm isteklerinizi karşılayabilecek bir platform.

Aşağıda ki resimde görebileceğiniz gibi global e-ticaret sektöründe kullanılan woocommerce ve magento nun oranları.

 

magento vs woocommerce fark

 

Woocommerce

2011 yılında piyasaya sürülen woocommerce,   açık kaynak kodlu wordpress in e-ticaret eklentisidir. WordPress in sade ve kolay kullanım sunan içerik yönetim sistemiyle tamamen uyumlu ve bir okadar kolay kullanım sunan woocommerce, 2014 yılında teknolojinin büyüyeni ödülünün sahibi oldu.  Şuan online e-ticaret sitelerinin %30 nda woocommerce kullanıldığını da belirten woothemes in piyasa değeri 30 milyon doları buldu.

Woocommerce, herhangi bir wordpress sitesinde dakikalar içerisinde kurularak online satışa imkan sağlayan bir wordpress eklentisidir.

Varsayılan olarak woocommerce, 3 farklı ödeme yöntemi ile geliyor; Paypal, banka havalesi ve çek ile ödeme ( tabi bu kısmı kapıda ödeme olarak da değiştirebilirsiniz). Siz isteiğiniz bankanın sanalpos unu entegre edebilir, payu yada iyzico gibi ödeme yöntemlerinide eklenti olarak kurarak kullanabilirsniz.

Üünlere çeşitli kargo seçenekleri ve kdv tutarlarını ekleyebilirsiniz.

WordPress in seo dostu yapısıyla, kullanabileceğiniz seo eklentileriyle ve blog sayfalarınızda hedeflediğiniz kitlelere özgü yazılar ve makalelerle etkili bir online mağaza oluşturabilir, çeşitli marketing eklentileriyle (e-mail marketing, kupon kodları, facebook mağaza eklentileri vs) satışlarınızı  artırabilirsniz.

Eğer woocommerce in varsayılan olarak geldiği özellikleri ve tasarımı size yeterli gelmez ise binlerce ücretli ve ücretsiz wordpress temaları kullanabilir, yine binlerce çeşitli wordpress eklentileriyle sitenizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

Türk kullancılara uygun tasarladığımız kaliteli ve profesyonel  Woocommerce Temalarımızı inceleyebilir, dilerseniz satın alarak, otomatik kurulum ile demo da gördüğünüz haliyle temaları kurabilir ve dakikalar içerisinde ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Sitenizi geliştirebileceğiniz, satışlarınızı artırabileceğiniz en önemli woocommerce eklentilerini sizler için derlediğimiz yazımız da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca woocommerce eklentisini kullanarak e-ticaret projeleri dışında ne gibi farklı projeler yapabilirsiniz incelemek için tıklayınız.

Eğer minimum bütçeyle profesyonel bir online mağaza kurmak isterseniz, woocommerce fazlasıyla size yeterli olacaktır.

Özet olarak woocommerce;

Woocommerce halen en popüler e-ticaret platformu olma özelliğini koruyor. En önemli farkını soracak olursanız, düşük bütçenize ve teknik bilginizin yeterli olmamsına rağmen kolaylıkla kurulumunu yapıp online mağazanızı hayat geçirebilir ürünlerinizi satmaya başlayabilir, sonsuz farklı eklentileriyle sitenizi geliştirebilirsiniz, eğer wordpress konusunda profesyonelseniz hiçbir e-ticaret yazılımının yada e-ticaret platformunun size veremeyeceği kadar güçlü bir e-ticaret sitesini çok düşük bütçelerle oluşturabilirsiniz. WordPress ve Woocommerce ile yapamayacağınız şey yok.

Son olarak;

Sizler için açık kaynak kodlu, güçlü iki e-ticaret platformunu inceledik ve hangisinin sizler için uygun olduğunu belirtmeye çalıştık. Tamemen sizlerin isteklerinize bağlı olan bu sorunun cevabını yine kendiniz verebilirsiniz.

Şu 2 senaryoya göre seçiminizi yapabilirsiniz;

Eğer büyük bir bütçeniz varsa ve kurumsal ölçekli bir firma yada şirketseniz ve profesyonel bir online mağaza kurmak isterseniz Magento size göre daha uygun olacaktır.

Kısıtlı bütçenize rağmen bir e-ticaret sitesi kurup bunu kendi becerilerinizle büyütmek ve geliştirmek isterseniz woocommerce tam size göre.

Bir sonraki yazımız da woocommerce için farklı ödeme seçeneklerini detaylı olarak inceleyip, birbirlerine olan avantajlarını ve dezavantajlarını listeleyeceğiz.

 

Sizler ne düşünüyorsunuz ? Hangi e-ticaret platformu sizler için daha mantıklı?