Brute Force Saldırıları Ve Alınması Gereken Önlemler

Haziran 4, 2014

profesyonel wordpress tema

Profesyonel Wordpress Temalar

%100 Türkçe, Responsive, Kaliteli Wordpress Temalar
-
Woocommerce Eklentileri

Brute Force Saldırılarına Karşı Önlemler

Son zamanlarda WordPress sitelere Brute Force saldırılar artmaya başladı. Bazı büyük host firmaları bu konuda kullanıcılarını uyarıyor. Brute Force saldırı yöntemi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, sitelerin login sayfalarında deneme yanılma ile şifreleri bulmaya çalışan programlar ile yapılan saldırılardır. Genel olarak hala zayıf password kullananlar oldukça çok ve bu yöntemin işe yaradığı sitede haliyle bir o kadar çok. Makalemiz de bu saldırı yönteminden korunmak için almamız gereken başlıca önlemleri listeleyeceğiz.

wordpress-brute-force (1)

1- Kullanıcı adını Admin yapmaktan vazgeçin

Evet, pek çok kişi kullanıcı adını admin yapmakta ısrarcı yada admin dışında başka bir terim kullanabileceğinin farkında değil. eğer k.adınız admin ise biran önce tahmin edilemeyecek bir  k.adı ile değiştirin. Kullanıcı profilinden k. adı değiştirilmiyor, bunun için mysql den değiştirmeniz gerektirdğini hatırlatalım.

2- Güçlü bir parola oluşturun

Brute Force saldırılarında kullanılan paralo listelerinde en çok kullanılan parolalar mevcut, lütfen sadece sayılardan oluşan parolalar kullanmaktan vazgeçin, parolanızda büyük harf, küçük harf, sayı ve sembol mutlaka bulundurun, mümkün olduğuncada uzun bir parola oluşturun ( dikkat edin sizde unutmayın :} )

3- Sürekli yeden alın

Tüm önlemleri alın ancak tedbiri hiç bir zaman elden bırakmayın. Eğer kaliteli bir host firmasıyla çalışıyorsanız bu konuda telaşlanmanıza gerek yok, onlar zaten haftalık yada aylık yedeklerinizi alacaktır, Ancak host sağlayıcınız yedeklerinizi almıyorsa bu konuda sorumluluk sizde ve düzenli olarak yedeklerinizi almanız gerekli yada kaliteli bir hosta geçiş yapmalısınız.

4-Çift kimlik doğrulama

Önlemlerimizi daha da arttırıp çift kimlik doğrulama ile şifremizi tahmin eden bir şekilde öğrenenler için de bir önlem almış oluruz. google authenticator eklentisi işinizi görecektir.

5- Sitenize admin giriş yapanları kısıtlayın

Brute Force saldırılarında kullanılan programlar doksan bin farklı ip içermekte, bu yüzden sitenize login olanların ip adresleri ile login kısıtlaması yapabilirsiniz. Sadece kendinizin ve varsa diğer login hesaplarının kullandığı ip adreslerini kabul edin. Bu konuda detaylı bir yazı yazacağız en kısa sürede.

Brute Force saldırılarından korunmak için listelediğimiz 5 başlık bize maksimum korunma sağlayacaktır. Bir sonraki yazımızda wp-admin klasörü güvenliği ve login ip kısıtlamayı anlatacağız.